Werkwoord "palata" - Finse werkwoorden

Conjugation of have (Export PDF)

finsWerkwoord "palata"

Infinitiivi
fins
  • palata
Preesens
fins
  • palaan
II-Partisiippi
fins
  • palannut

Indikatiivi

Preesens

minä
palaan
sinä
palaat
hän/se
palaa
me
palaamme
te
palaatte
he
palaavat
passiivi
palataan

Preesens, negatiivinen

minä
en palaa
sinä
et palaa
hän/se
ei palaa
me
emme palaa
te
ette palaa
he
eivät palaa
passiivi
ei palata

Imperfekti

minä
palasin
sinä
palasit
hän/se
palasi
me
palasimme
te
palasitte
he
palasivat
passiivi
palattiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en palannut
sinä
et palannut
hän/se
ei palannut
me
emme palanneet
te
ette palanneet
he
eivät palanneet
passiivi
ei palattu

Perfekti

minä
olen palannut
sinä
olet palannut
hän/se
on palannut
me
olemme palanneet
te
olette palanneet
he
ovat palanneet
passiivi
on palattu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole palannut
sinä
et ole palannut
hän/se
ei ole palannut
me
emme ole palanneet
te
ette ole palanneet
he
eivät ole palanneet
passiivi
ei ole palattu

Pluskvamperfekti

minä
olin palannut
sinä
olit palannut
hän/se
oli palannut
me
olimme palanneet
te
olitte palanneet
he
olivat palanneet
passiivi
oli palattu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut palannut
sinä
et ollut palannut
hän/se
ei ollut palannut
me
emme olleet palanneet
te
ette olleet palanneet
he
eivät olleet palanneet
passiivi
ei ollut palattu

Vind de meest gebruikte werkwoorden in Fins.